Etiket arşivi dişim ağrıyor

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Ağrısı (Dişim Ağrıyor?) Soru – Cevap

DİŞ AĞRISI İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLAR

Kazalar meydana gelir ve meydana geldiğinde ne yapılacağını bilmek, bir dişi kurtarmak ve kaybetmek arasındaki farkı ifade edebilir.

Tüm diş hastalıkları için, diş hekiminizi mümkün olan en kısa zamanda ziyaret etmeniz önemlidir. Çoğu diş hekimi, acil durum hastaları için günlük programlarında zaman ayırır, bu nedenle diş hekiminizi aradığınızdan ve durumunuzla ilgili olabildiğince fazla ayrıntı sağladığınızdan emin olun. Eğer diş hekiminiz açık değilse kaza meydana gelirse, yerel acil servisinizi ziyaret edin.

İşte bazı yaygın diş hastalıkları ve onlarla nasıl başa çıkılacağı.

Soru: Çocuğum bir dişi sallarsa ne yapmalıyım?

Eğer diş bir bebek dişi ise, yapılacak en iyi şey dişi bulmak, nemli tutmak ve dişçiye gitmek. Diş hekiminiz tüm dişin mi yoksa bir kısmının mı ortaya çıktığını görebilir. Diş hekiminiz ayrıca tekrar implante edip etmeyeceğini de belirleyebilir.

Soru: Dişimi kırarsam ne olur?

Cevap: Kırık bir diş için, alanı temizlemek için ağzını hemen ılık su ile durulayın. Şişliği azaltmak için soğuk kompresleri yüzünüze koyun. Dişçinize mümkün olan en kısa sürede bakın.

Soru: Dilimi veya ağzımı ısırırsam, nasıl tedavi edebilirim?

Cevap: Dilinizi veya ağzınızı ısırırsanız, bölgeyi suyla hafifçe temizleyin ve soğuk kompres uygulayın. Aşırı kanama varsa, dişçinize bakın veya acil servise gidin, kanama durmaz veya çok fazla acı çekersiniz.

Soru: Diş ağrısına nasıl davranırım?

Cevap: Diş ağrıları için, ağzınızı temizlemek, ağzınızı ılık su ile durulayın. Dişleriniz arasında yakalanan yiyecekleri çıkarmak için diş ipi kullanın. Ağrılı diş veya diş etlerine aspirin koymayın; diş eti dokusunu yakabilir. Acı devam ederse, dişçinize başvurun.

Soru: Ya benim çenem kırık olursa?

Cevap: Çenenizin kırıldığını düşünüyorsanız şişliği kontrol etmek için soğuk kompresler uygulayın. Hemen dişçinize veya hastane acil servisine gidin.

Soru: Ağzımda veya dişlerimde sıkışmış bir nesneyi nasıl temizlerim?

Cevap: Ağız içinde sıkışmış nesneler için diş ipi ile hafifçe çıkarmayı deneyin, ancak keskin veya sivri bir aletle çıkarmaya çalışmayın. Bu madde ağrılı olabilir veya enfeksiyona neden olabilir, bu yüzden çıkartamazsanız dişçinize başvurun.

Soru: İlk yardım setime eklemem gereken bir şey var mı?

Cevap: Dişlerinize bir şeylerin takılması durumunda diş ipi kullanmak iyi bir fikirdir. Diş koruma kitleri mevcuttur, beklenmedik bir dişini kaybetme ihtimaline karşı ilk yardım kiti bulundurun.

Soru: Diş acil durumundan nasıl kaçınabilirim?

Cevap: Kazaları ve dişleri yaralamaktan kaçınmak için alabileceğiniz birkaç basit önlem vardır:

  • Spor veya eğlence aktivitelerine katılırken bir ağızlık takın.
  • Çiğneme buz, patlamış mısır çekirdekleri ve sert şekerden kaçının, bunların hepsi bir dişi çatlatabilir.
  • Bir şeyler kesmek için , ASLA dişlerini kullanmayın.