Kötü Nefes (Halitoz)

Kötü nefes, ayrıca halitoz olarak da bilinir, hoş olmayan bir kokuya sahip nefes. Bu koku nedene bağlı olarak periyodik olarak vurabilir veya kalıcı olabilir. Birçok insanda, ağızda yaşayan milyonlarca bakteri (özellikle dilin arkasında), ağız kokusunun başlıca nedenidir. Ağız sıcak ve nemli koşulları bu bakterilerin gelişmesi için ideal bir ortam oluşturur.

Çoğu kötü nefes ağızda bir şeyden kaynaklanır. “Sabah ağzı” gibi bazı ağız tıkanıklığı türleri oldukça normal kabul edilir ve genellikle sağlık sorunları değildir. Kötü nefesin “sabah ağız” türü oluşur çünkü uyku esnasında gündüzleri çürüyen yiyecekleri ve kokuları düzenli olarak yıkayan tükürük azalır.

kotu-nefes

kotu-nefes

Ağız kokusu büyük ölçüde aşağıdaki dört tipe ayrılabilir: Uyanma sırasında, aç olduğumuzda ya da sinirlendiğimiz zamanlardaki tükürük üretiminin azalmasına bağlı olarak bakteri üremesinin neden olduğu “fizyolojik” kötü nefes; Sigara veya güçlü kokulu gıdaların neden olduğu “eksojen” kötü nefes, çürük veya periodontal hastalıkların neden olduğu “patolojik” kötü nefes; ve yalnızca başkaları tarafından tespit edilmeyen ancak başkaları tarafından tespit edilmeyen “psikojenik” kötü nefes.

Kötü Nefeslere Neden Olan Bileşenler

Kötü nefesin esas olarak uçucu sülfür bileşiklerinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Uçucu kükürt bileşikleri esas olarak aşağıdaki üç gazdan oluşur.

  • Hidrojen sülfür (çürük yumurta benzeri koku)
  • Metil merkaptan (çürümüş soğan benzeri koku)
  • Dimetil sülfür (çürümüş lahana benzeri koku)
kotu-nefes

kotu-nefes

Kötü Nefes Türleri

Fizyolojik Kötü Nefes

  • Uyanma sırasında, aç olduğumuzda ya da sinirlendiğimiz zamanlardaki tükürük üretimindeki azalmaya bağlı olarak bakteri üremesinin neden olduğu
  • Plak veya yiyecek kalıntısı gibi ağız içindeki kirlilikten kaynaklanır.
  • Dilin yüzeyinde biriken beyaz yosun benzeri bir plak olan dil plağının neden olduğu

Ekzojen Kötü Nefes

  • Güçlü kokulu yiyecekler (sarımsak, frenk soğanı, vb.), Alkol içtikten sonra veya sigara içtikten sonra oluşur.

Patolojik Kötü Nefes

  • Ağızda bulunan nedenlere bağlı ağız kokusu: periodontal hastalık, ileri derecede çürük
  • Tüm vücutta var olan nedenlere bağlı ağız kokusu: burun veya boğaz hastalıkları, solunum hastalıkları veya sindirim hastalıkları

Psikojenik Kötü Nefes

  • Kötü nefes kontrolü sırasında bir insanda kötü bir nefes algılanmasa bile, kişi kötü bir nefesi olduğuna inanır. Bu tip kötü nefes genellikle stresli veya zihinsel olarak kararsız olduğumuz zaman ortaya çıkar.