KÖTÜ NEFES

Kötü nefes, ayrıca halitoz olarak da bilinir, hoş olmayan bir kokuya sahip nefes. Bu koku nedene bağlı olarak periyodik olarak vurabilir veya kalıcı olabilir. Birçok insanda, ağızda yaşayan milyonlarca bakteri (özellikle dilin arkasında), ağız kokusunun başlıca nedenidir. Ağız sıcak ve nemli koşulları bu bakterilerin gelişmesi için ideal bir ortam oluşturur. Çoğu kötü nefes ağızda bir şeyden kaynaklanır. “Sabah ağzı” gibi bazı ağız tıkanıklığı türleri oldukça normal kabul edilir ve genellikle sağlık sorunları değildir. Kötü nefesin “sabah ağız” türü oluşur çünkü uyku esnasında gündüzleri çürüyen yiyecekleri ve kokuları düzenli olarak yıkayan tükürük azalır. Ağız kokusu, insanların tahmini yüzde 25’ini etkiler. Bazı ağız kokusu nedenleri vardır, ancak büyük çoğunluğu ağız hijyenine neden olur.

Kötü Nefes Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu, önemli psikolojik sıkıntılara neden olabilecek yaygın bir sorundur. Mevcut birçok potansiyel neden ve tedavi vardır. Herkes kötü nefes alabilir. Her 4 kişiden birinin düzenli olarak kötü nefes aldığı tahmin edilmektedir. Ağız kokusu, insanların diş çürükleri ve diş eti hastalıklarından sonra diş bakımına başvurmalarının en yaygın üçüncü nedenidir. Gelişmiş ev hijyeni ve sigarayı bırakmak gibi basit ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri genellikle sorunu çözebilir. Ancak kötü nefes devam ederse, altta yatan nedenleri kontrol etmek için bir doktora gitmeniz önerilir.

kotu-nefes

Ağız kokusu büyük ölçüde aşağıdaki dört tipe ayrılabilir: Uyanma sırasında, aç olduğumuzda ya da sinirlendiğimiz zamanlardaki tükürük üretiminin azalmasına bağlı olarak bakteri üremesinin neden olduğu “fizyolojik” kötü nefes; Sigara veya güçlü kokulu gıdaların neden olduğu “eksojen” kötü nefes, çürük veya periodontal hastalıkların neden olduğu “patolojik” kötü nefes; ve yalnızca başkaları tarafından tespit edilmeyen ancak başkaları tarafından tespit edilmeyen “psikojenik” kötü nefes.

Kötü Nefeslere Neden Olan Bileşenler

Kötü nefesin esas olarak uçucu sülfür bileşiklerinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Uçucu kükürt bileşikleri esas olarak aşağıdaki üç gazdan oluşur.

 • Hidrojen sülfür (çürük yumurta benzeri koku)
 • Metil merkaptan (çürümüş soğan benzeri koku)
 • Dimetil sülfür (çürümüş lahana benzeri koku)

kotu-nefes

Kötü Nefes Türleri

Fizyolojik Kötü Nefes

 • Uyanma sırasında, aç olduğumuzda ya da sinirlendiğimiz zamanlardaki tükürük üretimindeki azalmaya bağlı olarak bakteri üremesinin neden olduğu
 • Plak veya yiyecek kalıntısı gibi ağız içindeki kirlilikten kaynaklanır.
 • Dilin yüzeyinde biriken beyaz yosun benzeri bir plak olan dil plağının neden olduğu

Ekzojen Kötü Nefes

 • Güçlü kokulu yiyecekler (sarımsak, soğan, vb.), Alkol içtikten sonra veya sigara içtikten sonra oluşur.

Patolojik Kötü Nefes

 • Ağızda bulunan nedenlere bağlı ağız kokusu: periodontal hastalık, ileri derecede çürük
 • Tüm vücutta var olan nedenlere bağlı ağız kokusu: burun veya boğaz hastalıkları, solunum hastalıkları veya sindirim hastalıkları

Psikojenik Kötü Nefes

 • Kötü nefes kontrolü sırasında bir insanda kötü bir nefes algılanmasa bile, kişi kötü bir nefesi olduğuna inanır. Bu tip kötü nefes genellikle stresli veya zihinsel olarak kararsız olduğumuz zaman ortaya çıkar.

Ağız kokusunda hızlı gerçekler

 • Ağız kokusunun küresel olarak 4 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir.
 • Ağız kokusunun en sık nedeni kötü ağız hijyenidir.
 • Yiyecek parçacıkları ağızda kalırsa, bakteriler tarafından parçalanması kükürt bileşikleri üretir.
 • Ağzın nemli tutulması, ağız kokusunu azaltabilir.
 • Ağız kokusu için en iyi tedavi düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve nemlendirmedir.

Kotu-nefes-BadBreath

Kötü Nefes Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu azaltmak için en iyi yöntem iyi ağız hijyenidir. Bu, boşluklardan kaçınılmasını sağlar ve diş eti hastalığı olasılığını azaltır. Bireylerin yılda iki kez muayene ve temizlik için dişçiye gitmeleri önerilir. Diş hekimi, antibakteriyel bir madde veya antibakteriyel bir gargara içeren bir diş macunu önerebilir. Alternatif olarak, diş eti hastalığı varsa, diş etleri ve dişler arasındaki ceplerde bakteri birikimini ortadan kaldırmak için profesyonel temizlik gerekli olabilir.

Nedenler ağız kokusunun potansiyel nedenleri arasında şunlar vardır:

Tütün: Tütün ürünleri kendi ağız kokusuna neden olur. Ek olarak, ağız kokusu riskini arttırır ve bu da ağız kokusuna neden olabilir.

Yiyecek: Dişlere sıkışan yiyecek parçacıklarının parçalanması kokulara neden olabilir. Soğan ve sarımsak gibi bazı yiyecekler de nefes kesilmesine neden olabilir. Parçalandıktan sonra, parçalanma ürünleri kanda nefesi etkileyebilecek akciğerlere taşınır.

Ağız kuruluğu: Tükürük, ağzı doğal olarak temizler. Ağız, xerostomia gibi belirli bir hastalık nedeniyle doğal olarak kuru veya kuru ise , koku oluşabilir.

Diş hijyeni: Fırçalama ve diş ipi temizleme işlemi, koku oluşturabilecek ve yavaşça parçalanabilecek küçük yiyecek parçacıklarının giderilmesini sağlar. Fırçalama düzenli değilse, plak adı verilen bir bakteri filmi oluşur. Bu plak diş etlerini tahriş edebilir ve diş ve diş eti arasında periodontitis denilen iltihaplara neden olabilir . Düzenli olarak veya düzgün bir şekilde temizlenmeyen protezler, ağız kokusuna neden olan bakterileri de barındırabilir.

Çarpışma diyetleri: Oruç ve düşük karbonhidrat yeme programları, ağız kokusu yaratabilir. Bunun nedeni keton adı verilen kimyasalları üreten yağların parçalanmasıdır. Bu ketonların güçlü bir aroması vardır.

İlaçlar: Bazı ilaçlar tükürüğü azaltabilir ve bu nedenle kokuları artırabilir. Diğer ilaçlar bozulduklarında ve nefes alıp verdikleri kimyasalları saldıklarında koku üretebilirler. Örnekler arasında anjin tedavisinde kullanılan nitratlar , bazı kemoterapi kimyasalları ve fenotiyazinler gibi bazı sakinleştiriciler bulunur. Yüksek dozlarda vitamin takviyesi alan kişilerde ayrıca kötü nefes almaya eğilimli olabilirler.

Ağız, burun ve boğaz koşulları: Bazen, boğazın arkasındaki bademcikler üzerinde küçük, bakteri kaplı taşlar oluşabilir ve koku verebilir. Ayrıca, burun, boğaz veya sinüslerdeki enfeksiyonlar veya iltihaplar ağız kokusuna neden olabilir.

Yabancı cisim: Özellikle çocuklarda, burun boşluğuna yabancı bir cisim yerleştirilmişse kötü nefes alınabilir.
Hastalıklar: Bazı kanserler , karaciğer yetmezliği ve diğer metabolik hastalıklar, ürettikleri spesifik kimyasal karışımlarından dolayı ağız kokusuna neden olabilir. Gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD ), mide asitlerinin düzenli olarak geri akışına bağlı olarak kötü nefes alabilir.

Ağız kokusunun nadir nedenleri
Daha önce de belirtildiği gibi, ağız kokusunun en yaygın nedeni ağız hijyenidir, ancak diğer durumlar da suçlanabilir.

Kötü nefesin nadir nedenleri arasında şunlar vardır:

Ketoasidoz: Ne zaman insülin ile bir kişinin düzeyleri diyabet çok düşük, vücutları artık şeker kullanmak yerine yağ depolarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Yağ parçalandığında ketonlar üretilir ve artar. Ketonlar çok sayıda bulunduğunda zehirli olabilir ve belirgin ve hoş olmayan bir nefes kokusu üretir. Ketoasidoz ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir durumdur.
Bağırsak tıkanıklığı: Uzun süreli bir kusma süresi olmuşsa, özellikle de bir bağırsak tıkanıklığı varsa nefes dışkı gibi kokabilir.

Solonum bozukluğu: Bu, solunum yollarının normalden daha geniş hale geldiği uzun süreli bir durumdur ve kötü nefes almaya yol açan mukus birikmesine izin verir.

Zatürre: Kusma , tükürük, yiyecek veya sıvıların solunması nedeniyle akciğerlerde veya hava yollarında bir şişme veya enfeksiyon.