Takma Dişler

Takma Dişler

Bir protez, doğal dişlerin kaybolması için diş etleri üzerine giyilen özel bir cihazdır. Bunlar normal olarak çıkarılabilir ve genellikle bir akrilik veya krom tabanına bağlı gerçeğe yakın reçine dişlerinden yapılır. Protezler, çiğneme yeteneğini ve konuşmayı geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca yüzünüzü doldurarak ve sonuç olarak güveni artırarak yüz kaslarına destek sağlarlar. 

Diş hekiminiz aşağıdaki seçeneklerden birini sunabilir:

  • Komple protez (tam set), üst veya alt doğal dişlerinizin yerini alır.
  • Bir veya birkaç dişi değiştiren ve metal klipsler ile yerinde tutulan kısmi protezler

Diş Protezlerinizi Takma

Bazıları alıp doğal dişler ile tam olarak aynı şeyleri hissetmeyecek olsa da, bugünün protezlerinin doğal görünüm ve her zamankinden daha rahat olması gerçeğinde bir rahatlık hisset. Uyurken, onları mümkün olduğunca giymelisiniz. Bu size protezlerinizi temizlemek için bir şans verecektir.

Protezlerinizi Temizleme

Doğal dişlerde olduğu gibi ağzınızı temiz tutmak ve sabah ve akşam fırçalamak diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önlemek için önemlidir. Protez temizleme tabletleri lekeleri veya bakterileri temizlemek için de kullanılabilir.

Diş Yapıştırıcısı

Takma dişinizin ne kadar iyi oturduğuna bakılmaksızın, aynı güçlü, ısırma yüzeyini doğal dişler olarak sağlamayabilirler. Bir yapıştırıcı, yiyecek parçalarının diş eti ve diş etleri arasında sıkışmasını önleyebilir, böylece daha geniş bir yelpazede yiyeceğin tadını çıkarabilirsiniz.