Zirkonyum kronları, son birkaç yıldır daha popüler olmuştur, iyi sebeplerden dolayı. Oldukça dayanıklıdırlar ve doğal dişlerin görüntüsüne iyi uyuyorlar. Yutmalara rağmen, çoğu hasta bu tür diş tacı hakkında fazla bilgi sahibi değildir. Bazı diş hekimleri bunu kabul etmekten çekinmektedirler çünkü hipe güvensizdirler, porselen gibi uzun süredir test edilmiş ve anlaşılmış materyallerle rahatlarlar.

Zirkonyum nedir?

 Zirkonyum ( zirkonyum dioksit ) beyaz, toz metal oksittir. Diğer yaygın diş taç malzemeleri gibi, bir seramiktir. Zirkonyum, titanyuma benzer özelliklere sahip bir metal olan zirkonyum dan yapılır. Zirkonyum, dental materyal için iyi bir seçim yapar çünkü kimyasal olarak reaksiyona girmez.

Zirkonyum, diş taç malzemesi için iyi bir seçim yapan birçok özelliğe sahiptir . Bu yararlı özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Doğal, beyaz bir renk.
 • Yüksek sertlik.
 • Yüksek kırılma tokluğu (zirkonya çatlamak zordur).
 • Aşınma direnci.
 • Oksidasyona karşı direnç.
 • Kimyasal korozyon yok.
 • Sinterlendiğinde saydam görünüm (fırınlanmış).

 

NOT: Zirkonyum Diş Fiyatlarını sizler de merak ediyorsanız linkten ulaşabilir zirkonyum diş fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Zirkonyum Kronlarının Faydaları

Bu özellikler nedeniyle zirkonya, hastalara diş taç malzemesi olarak birçok yarar sağlar. Zirkonya kronları:

 • Kolayca değiştirilebilir, yeniden şekillendirilebilir ve yeniden renklendirilebilir.
 • Renk ve translüsensinden dolayı doğal diş minesine benzer.
 • Metal taban gerektirmez.
 • Orijinal dişin çoğunu diğer kron tiplerinde olduğu gibi çıkarmayın.
 • Akrilik veya kompozit seramik kronlardan daha iyi lekelenmeye karşı dayanıklıdır.
 • Biyouyumludurlar (ağızda uzun süre kalmak güvenlidir).
 • Sıcak ve soğuk sıcaklıklara iyi dayanır. Böylece, diğer kron tipleri ile ilişkili aşırı duyarlılık sıklığını azaltırlar.
 • Son derece dayanıklıdır. Zirkonyum porselenden beş kat daha güçlüdür. Bu nedenle, zirkonyum, diğer taç malzemelerle ilgili problemleri olan veya dişlerini taşlamada sıkıntı çeken, diş etlerini çiğneyen, tırnaklarını ısırtan, vb. Hastalar için daha iyi bir seçim olabilir.

Zirkonyum kronlarına bir başka fayda da diş hekimlerinin onları ofisinde yapabilmeleridir. Zirkonyum kronları doğrudan doğruya zirkonyum katı bloklardan öğütüldüklerinden, kompozit seramik (porselen ve bir metal kaide kaynaştırılmış diğer seramik malzemeler) gibi diğer kron türlerine göre daha az ekipman, zaman ve malzemeye ihtiyaç duyarlar. Diş hekimleri, bu nedenle, kronları bir diş laboratuarından sipariş etmek zorunda kalmadan evlerinde yapabilirler. Diş hekimlerinin tek bir günde zirkonyum kronları oluşturup uydurması bile mümkündür .

Bir siparişin bir diş laboratuarından geçmesi gerekiyorsa, bitmiş kuronun diş hekimine ulaşması birkaç gün veya hafta sürer. Bekleme sırasında hasta geçici bir taç giymek zorunda kalacak. Kalıcı tacı geldikten sonra, hasta daha sonra taca uyacak ikinci bir randevu için dişçiye dönmelidir.

Dezavantajları

Zirkonyum için dezavantajların listesi kısa olsa da, dikkat çekicidir. Herkes için hiçbir malzeme mükemmel değildir. Zirkonyum’ un, çeşitli endüstrilerde iyice test edilirken, kompozit seramik ve metalden daha çok dental kuronlar için daha yeni bir malzeme olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle, zirkonyum kronları üzerinde diğer kron türlerinden daha az vaka çalışması yapılmıştır. Zirkonya kronlarının bilinen dezavantajları şunlardır:

 • Sınırlı saydamlık. Zirkonyum, porselen veya lityum disilikat (IPS) gibi saydam değildir ve bu nedenle diğer malzemeler gibi doğal dişlere benzemez. Bazı diş hekimleri, arka dişler (molar) için zirkonya ve ön (ön) dişler için IPS kullanılmasını önermektedir .
 • Tacın altında çürümeyi tespit etmekte daha büyük zorluk (çünkü taç çok dayanıklıdır).
 • Gider. Zirkonyum genellikle en pahalı taç türlerinden biridir. Bununla birlikte, maliyet diş hekiminden dişçiye büyük ölçüde değişir.
 • Diş hekimlerinin tercihleri. Bazı dişhekimleri zirconia’nın sertliği nedeniyle altın veya kompozit kuronları tercih ederler. Ayrıca daha iyi anladıkları taç malzemeleriyle daha rahat çalışabilirler.

Zirkonyum Kronları Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kronları yapma işlemi, kompozit seramik kronları için yapılan işlemden çok daha az karmaşıktır. Diş ofisinde başlıyor. İlk olarak, diş hekimi hastanın dişleri hakkında bir izlenim yaratır. Diş hekimi daha sonra bu izlenimi gönderir laboratuarda bir teknisyen diş kalıbı yapmak için etkisindeydin ölmek dökülen. Teknisyen daha sonra kalıbı kesitler halinde keser ve lazer, kırmızı ışıklar veya mavi ışık teknolojisi kullanarak tarar. Daha sonra taramayı tasarlayan CAD yazılımı ile taramayı bir bilgisayara yüklerler. Teknisyen tacı da tasarlayabilir.

Diş hekimi, ofisinde CEREC® teknolojisine sahipse bu adımlar farklıdır . CEREC®, diş hekimlerinin hastanın dişlerini taramak için kullanabileceği bir Omnicam adı verilen bir alet üretmektedir. Hiçbir gösterim gerekli değildir. Taranan veri, tacı tasarlayan bir yazılımla bir bilgisayara yüklenir.

Hem laboratuvarda hem de CEREC® ekipmanı ile teknisyenler, taç tasarımını bilgisayarlarından bir freze / taşlama makinesine gönderir. Bu makine tasarımları okur ve zirkonyum tepesini zirkoyum dan oluşan sağlam bir bloktan oluşturur. Bir laboratuvar tacı üretmek için tasarımlarını fabrikaya gönderebilir veya zirkonyum tacını kendileri işleyebilir.

Taç yapıldıktan sonra, teknisyenler (veya fabrika çalışanları) taca renk katabilirler. Bundan sonra sinterler . Sinterleme, bir malzemenin sertleşmesi için çok yüksek bir ısıda (zirkonyum için 2730 ° F ve 2910 ° F arasında) pişirme işlemini ifade eder.

Sinterleme bittiğinde, diş teknisyeni tacı dokundurur, pürüzsüzleştirir ve sırlandırır. Bu noktada, diş hekiminin hastanın ağzına sığması için hazırdır.